Son dakika… İsrail için en ölümcül gün: Hamas pusu kurdu, 10 asker öldürüldü! Gazze’de taktiksel duraklama

09:59

İsrail’de Netanyahu’ya istifa çağrıları

İsrail’de büyük bir kalabalık, esirlerin geri getirilmesi, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası ve erken seçimlere gidilmesi talebiyle meydanlara indi.

Başkent Tel Aviv başta olmak üzere, Batı Kudüs, Hayfa ve Natanya kentlerindeki protestolarda 12 kişi tutuklanırken, İsrail basını bu haftaki gösterinin şimdiye kadarkilerin en büyüğü olduğunu yazdı. Protestoların şiddetinin artmasında bir gün içinde 10 İsrail askerinin öldürülmesinin etkili olduğu düşünülüyor.

09:30

İsrail savaş uçaklarından Gazze’ye saldırı

Filistin haber ajansı WAFA’nın bildirdiğine göre, İsrail savaş uçakları, Gazze kent merkezi ile güneydeki Refah kentine saldırları düzenledi. Gazze’nin eş-Şati Mülteci Kampı batısındaki bir eve düzenlenen saldırıda ölenlerin ve yaralananların olduğu öğrenildi.Refah’ın batısındaki Tel es-Sultan Mahallesi’ndeki saldırıda da çok sayıda can kaybı olduğu bildirildi.

08:46

Mescid-i Aksa’da bayram namazı

Müslümanlar, İsrail polisinin kısıtlamalarına rağmen Mescid-i Aksa’da Kurban Bayramı namazını eda etti. Mescid-i Aksa’nın kapılarında bulunan İsrail polisleri, Filistinlilere kimlik kontrolü yaptı, bazılarının girişine izin vermedi. Harem-i Şerif’in Silsile Kapısı’nda ise İsrail polisi ile Filistinli gençler arasında arbede yaşandı.

 

08:11

İsrail ‘taktiksel duraklama’ ilan etti

İsrail ordusu, kuşatma altındaki bölgeye insani yardımın girebilmesi için Gazze’nin güneyindeki yol boyunca belirli saatlerde çatışmalara ara vereceğini açıkladı.IDF duraklatmanın sabah 8’de başlayacağını ve akşam 7’ye kadar geçerli olacağını ve bir sonraki duyuruya kadar her gün tekrarlanacağını duyurdu.

BM ve uluslararası yardım kuruluşlarıyla koordine edilen duraklamanın amacı, yardım kamyonlarının, gelen yardımların ana giriş noktası olan, İsrail kontrolündeki Kerem Şalom geçiş noktasına ulaşmasını sağlamak ve kuzey-güney ana yolu olan Salah a-Din otoyoluna güvenli bir şekilde gitmesini sağlamak.

07:32

İsrail ordusu için en ölümcül gün: 10 asker aynı gün öldürüldü

Dün Refah kentinde Hamas’ın araçlarına roket güdümlü el bombalarıyla pusu kurması sonucu 8 İsrail askeri öldü. Ordu gecenin ilerleyen saatlerinde  Gazze’nin kuzeyindeki çatışmalarda iki askerin daha öldürüldüğünü açıkladı. Bu, İsrail ordusunun Ocak ayından bu yana en ölümcül savaş günü oldu.

İsrail ordusunun web sitesinde yayınlanan bilgilere göre, bu, 27 Ekim’de Gazze’ye yapılan kara işgalinden bu yana öldürülen İsrail askerlerinin toplam sayısı 307’ye çıktı.

Canlı Anlatım Özeti

İsrail’de Netanyahu’ya istifa çağrıları
İsrail savaş uçaklarından Gazze’ye saldırı
Mescid-i Aksa’da bayram namazı
İsrail ‘taktiksel duraklama’ ilan etti
İsrail ordusu için en ölümcül gün: 10 asker aynı gün öldürüldü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir