TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Murat Kurum, CHP’nin İliç’teki maden kazasıyla ilgili iddialarına yanıt verdi

CHP lideri Özgür Özel, bugünkü grup toplantısında Erzincan İliç’teki altın madeniyle ilgili 7 Ekim 2021 tarihli olumlu ÇED kararını göstererek kararın altında dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un imzasının olduğunu belirtmesine Kurum’dan yanıt geldi. Kurum, Özel’in kendisine iftira attığını belirterek söz konusu açıklamayı “Siyasi bir manipülasyon” olarak niteledi.

“HEDEF GÖSTERİCİ SİYASİ BİR MANİPÜLASYON”

Konuyla ilgili Kurum tarafından yapılan yazılı açıklamada olayın yerel seçim sürecinde de kirli bir siyasete malzeme edildiğini hatırlatarak “Bugün de daha henüz kurumlara bile tebliğ edilmemiş ama ne hikmetse CHP’li isimlerin elden ele dolaştırdığı bilirkişi raporuyla yeniden gündeme getirilmiştir. Her şeyden önce Sayın Özel açıklamasında, teknik açıdan tamamen yetersiz ve eksik, hukuki açıdan tamamen kusurlu, siyasi açıdan topyekun kasıtlı ve hedef gösterici siyasi bir manipülasyona, algıya ve yalana imza atmıştır.” ifadeleri yer aldı.

“DİLLERİNE DOLADIKLARI ÇED KARARI 21 KURUM ÜYESİNİN ORTAK GÖRÜŞÜYLE ALINDI”

Bakanlığı döneminde söz konusu işletmeye verilen ÇED raporunun gündeme getirildiğini belirten Kurum şunları kaydetti:

“ÇED sürecinde sadece ve sadece kapasite artışının çevreye etkisi değerlendirilir, onaylanır ya da onaylanmaz. Çevresel Etki Değerlendirme kararları Bakanlığımızın tek başına yaptığı değerlendirme sonucu verilen kararlar değildir. ÇED süreçleri içerisinde ilgili kurum ve kuruluşların değerlendirmeleri, komisyon çalışmaları dikkate alınarak teknik ve bilimsel esaslara dayalı çalışmaların sonucu olarak verilen kararlardır. İşte bugün dillerine doladıkları ÇED kararı da 21 kurum ve kuruluşun İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu üyelerinin olumlu ve ortak görüşüyle alınmıştır.

Siyaset, millete hizmet aracıdır ve bu hizmet yalanla, iftirayla, haksız suçlamalarla yapılabilecek, sürdürülebilecek bir iş değildir. Bir yerde söz konusu olan milletin canı ise orada siyaset biter. Sayın Özel’i, haktan ve adaletten yana tavır almaya, insanımızın can sağlığını siyasi malzeme yapmamaya davet ediyorum. Dün İBB çukurunda hayatını kaybeden yavrumuza, Beşiktaş’ta yaşanan yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza kulaklarını tıkayan Sayın Özel’in İliç’teki canlarımız üzerinden siyaset yapmasını milletimizin vicdanına havale ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir